Wiązarki do zbrojenia – zakup czy wynajem?

Wiązarki do zbrojenia – zakup czy wynajem?

Realizacja wszelkich inwestycji budowlanych – prywatnych czy komercyjnych – zawsze wymaga poniesienia pewnych kosztów. Jednym z wielu wydatków, z którymi musi się mierzyć każdy wykonawca, jest zakup bądź wynajem urządzeń. Doskonały przykład stanowi np. wiązarka do drutu zbrojeniowego – czyli podstawowy sprzęt, bez którego nie da rady skonstruować podstawy wielu obiektów. Dlatego też w dzisiejszym wpisie zajmiemy się zagadnieniem związanym z wiązarkami. Mianowicie rozważymy, co jest lepszym rozwiązaniem: zakup tego typu urządzeń czy ich wynajem? Zapraszamy do lektury!

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj?

Na początku warto się zastanowić nad rozwiązaniem problemu w postaci zakupu niezbędnych wiązarek zbrojeniowych. Nadal jest to bowiem najczęściej spotykana opcja wśród większości wykonawców budowlanych. Posiadanie własnych urządzeń ma sporo zalet. Przede wszystkim wiele osób traktuje zakup swojego sprzętu jako inwestycję na lata. Wynika to m.in. z faktu, że o posiadane maszyny zazwyczaj dba się szczególnie, w czym pomagają również dodatkowe gwarancje techniczne. Dzięki temu zakup nawet stosunkowo drogich urządzeń z czasem i tak się zwraca. Jeśli będziemy ich faktycznie regularnie używać, zauważymy, że inwestycja była opłacalna.

Zawsze pod ręką!

Sporą zaletą zakupu własnych wiązarek jest także bezproblemowy dostęp do nich. Jeśli jako wykonawca posiadamy wszystkie urządzenia niezbędne do codziennej pracy, nie musimy martwić się o terminy ich wynajmu. Kiedy tylko sprzęt jest potrzebny na budowie, możemy go użyć. Uniezależniamy się również w ten sposób od dostępności urządzeń w wypożyczalni. Ma to szczególne znaczenie, gdy zależy nam na wiązarce o konkretnych parametrach.

Czy jednak istnieją wady powyższego rozwiązania? Oczywiście, jak zawsze są plusy i minusy, także w przypadku zakupu własnego sprzętu. W takiej sytuacji sporą wadą może być konieczność poniesienia wysokiego kosztu początkowego. Choć w przypadku firm budowlanych takie wydatki wpisuje się w koszta prowadzenia przedsiębiorstwa, tak gdy decydujemy się na zakup wiązarki do drutów w ramach realizacji prywatnych projektów, to zakup może się okazać nieco bardziej dotkliwy. Także niewielkie, dopiero wchodzące na rynek firmy mogą nie chcieć decydować się na tak kosztowne zakupy. Wtedy też pomocny może okazać się wynajem wiązarek.

Potrzebujesz? Wynajmujesz!

W porównaniu do zakupu taka opcja posiada także sporo zalet. Może to wynikać przede wszystkim z faktu, że wiązarka do zbrojenia czasami nie jest użytkowana z dużą częstotliwością. W przypadku niektórych firm, które specjalizują się np. w realizacji późniejszych etapów budowy, tego typu sprzęt może być potrzebny sporadycznie. Wtedy też inwestowanie w jego zakup zapewne nie będzie opłacalne. Możliwość wypożyczenia wiązarek daje więc szansę na optymalizację kosztów, które ponosi się w ramach prowadzenia działalności. Co więcej, gdy wynajmujemy sprzęt, nie musimy zajmować się jego serwisowaniem – o to już zadba wypożyczalnia wiązarek do zbrojeń. Ostatnią sporą zaletą jest elastyczność wynajmu. Gdy potrzebujemy nagle urządzenia, zazwyczaj można łatwo i szybko go wynająć. Jest to więc doskonałe rozwiązanie na krótkoterminowe zlecenia. Natomiast w przypadku długoterminowych realizacji koszty wypożyczenia mogą nie być już jednak tak atrakcyjne – wtedy warto rozpatrzyć zakup sprzętu na własność.

Jak widać, zarówno posiadanie własnej wiązarki, jak i jej wynajem ma pewne zalety. Jednakże to, na co się zdecydujemy, zależy od wielu czynników. I to za ich analizę powinniśmy jako przedsiębiorcy zabrać się w pierwszej kolejności. Od tego zależy bowiem podjęcie odpowiedniej decyzji. Warto więc uwzględnić wszystkie za oraz przeciw, zanim zdecydujemy się na zakup bądź wynajem sprzętu. Wszystko po to, by poniesione koszty prowadzenia działalności były jak najmniejsze.

Dodaj komentarz