Praktyczne zastosowania giętarek elektrycznych na placu budowy

Praktyczne zastosowania giętarek elektrycznych na placu budowy

Na placu budowy wykorzystuje się ogrom narzędzi oraz maszyn, które nie tylko przyspieszają pracę, lecz czasami są jej nieodzownym elementem. Wszakże bez aparatury pomiarowej czy różnego rodzaju elektronarzędzi nie jest się w stanie wykonać większości etapów powstawania wszelkich konstrukcji. Jednym z przykładów takich urządzeń są giętarki elektryczne stosowane do kształtowania prętów zbrojeniowych. Jakie jeszcze prace można wykonywać za ich pomocą? Zapraszamy do lektury każdego, kto chce maksymalnie wykorzystać potencjał tego praktycznego elektronarzędzia.

Na skróty

Giętarka w wykonywaniu zbrojeń

Głównym przeznaczeniem omawianego urządzenia jest przygotowywanie prętów zbrojeniowych do kształtów zgodnych z wytyczonymi w projekcie fundamentami budynku. Tyczy się to również innych elementów konstrukcji, które wymagają dodatkowej stabilizacji. Co ważne, wykonywanie zbrojenia jest już tak powszechną praktyką, że na każdym placu budowy giętarka elektryczna staje się wręcz niezbędna. Oczywiście istnieje opcja ręcznego wyginania prętów, jednakże jest to proces czasochłonny, a prędkość wykonywanych robót ma znaczenie.

Realizacja konstrukcji stalowych

Oprócz przygotowania elementów zbrojeń różnego rodzaju obiektów budowlanych giętarki elektryczne przydają się tam, gdzie kształtowanie prętów stanowi podstawę konstrukcji. Mowa o różnego rodzaju formach wykonanych z prętów stalowych. Takie części składowe konstrukcji muszą posiadać konkretne parametry mechaniczne – zastosowanie profesjonalnej giętarki elektrycznej okazuje się więc niezbędne, aby uniknąć naruszenia struktury obrabianego metalu. Jest to możliwe dzięki w pełni kontrolowanemu procesowi gięcia metalowych prętów w urządzeniu. Dzięki temu zachować można własności fizyczne surowca, tak ważne w przypadku elementów nośnych czy poddawanym innym obciążeniom.

pręty zbrojeniowe

Ozdobne detale architektoniczne

Metal jest dość popularnym materiałem w budownictwie – zarówno w tym tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Dlatego też wykorzystanie giętarek elektrycznych ma swoje zastosowanie również w pracach wykończeniowych, gdzie wykonuje się różnego rodzaju elementy dekoracyjne, zewnętrzne oraz wewnętrzne. To m.in. balustrady, części okien czy drzwi, kraty bądź różnego typu wyposażenie wnętrz, np. detale nawiązujące do stylu industrialnego.

giętarka rebar bender rb-25

Sprawdź giętarki w naszej ofercie

Dowiedz się więcej

Jak widać, giętarki elektryczne do prętów metalowych są bardzo wszechstronnie wykorzystywane w budownictwie. Urządzenia te nie tylko przyspieszają proces realizacji konstrukcji, lecz także pomagają wykonywać dodatkowe prace, nie tylko związane ze zbrojeniem. Zdecydowanie się na zakup giętarki jest dobrym pomysłem, w szczególności w przypadku realizacji licznych zleceń.

Dodaj komentarz