Jak dbać o wiązarki budowlane?

Jak dbać o wiązarki budowlane?

Na placu budowy liczy się nie tylko doskonała organizacja pracy czy duże doświadczenie i wiedza. Oprócz tych istotnych aspektów kluczowymi atrybutami każdej szanującej się ekipy budowlanej są oczywiście profesjonalne narzędzia, niezbędne do realizacji różnego rodzaju prac. Jednakże warto wiedzieć, jak je prawidłowo użytkować, aby nie ulegały awariom. W dzisiejszym wpisie przedstawimy sposoby pozwalające uniknąć uszkodzeń sprzętu, a konkretniej omówimy temat związany ze stosowaniem często wykorzystywanych na budowie wiązarek do drutów. Jak ich używać, by służyły jak najdłużej?

Przeznaczenie wiązarek

Na początku warto zauważyć, że omawiane w artykule urządzenia stosuje się bardzo często. Są one niezbędne do przygotowania solidnego zbrojenia budowanej konstrukcji. I choć istnieją narzędzia do ręcznego łączenia prętów, to wykonawcy realizujący zlecenia na większą skalę posługują się zazwyczaj akumulatorowymi urządzeniami. Taka elektryczna wiązarka do zbrojenia sprawdza się w realizacji złożonych projektów, które potrzebują wykonania sporej ilości zbrojenia. Wtedy też szybkość jego wiązania to kwestia kluczowa. Tak często używane urządzenia potrzebują natomiast odpowiedniego traktowania. Na co należy zwracać uwagę?

Regularne czyszczenie sprzętu

Na początku podstawy, czyli utrzymywanie urządzenia w czystości. Niestety wielu pracowników zapomina o tak prozaicznym postępowaniu. Przyczyny tego mogą być różne, choć zazwyczaj związane jest to z pośpiechem na miejscu budowy. Jednakże zaniedbane wiązarki, do których mechanizmu dostaną się niepożądane drobiny i innego typu zanieczyszczenia, mogą ulec awarii. A o ich zabrudzenie niestety nietrudno. Dlatego też zawsze po skończonej pracy trzeba oczyścić urządzenie, np. przy pomocy miękkiego pędzla czy sprężonego powietrza, ewentualnie ściereczki w przypadku bardziej opornych substancji.

Wiązarka pod kontrolą

Niezwykle ważne jest też, aby przed rozpoczęciem pracy sprawdzać stan mechanizmu wiązarki, a także samego drutu wiązałkowego. Może się bowiem zdarzyć, że urządzenie wykazywać będzie pewne trudności w działaniu, przez co jego dalsze używanie wpłynie na pogorszenie stanu sprzętu. Należy zatem od razu reagować na pierwsze symptomy jego awarii. W takiej sytuacji najlepiej urządzenie oddać do naprawy – profesjonalny serwis wiązarek szybko przywróci sprzęt do sprawności.

Aby uniknąć usterki, warto zawsze upewniać się, czy drut wiązałkowy jest należycie napięty oraz wyprostowany. Oczywiście musi on być także odpowiednio dopasowany – konieczne jest, by jego parametry były zgodne z wytycznymi producenta wiązarki. Także stosowna kalibracja ma znaczenie – pod uwagę trzeba brać w tym momencie obciążenie urządzenia. Wielu wykonawców, przewidując częstą pracę z wiązarkami, inwestuje w ich kilka egzemplarzy. Ma to na celu oszczędzanie urządzeń, tak aby mogły służyć jak najdłużej. Oprócz tego należy sprawdzać regularnie naostrzenie noży wiązarki oraz kontrolować proces ładowania akumulatorów. Oczywiste powinno być również to, że odpowiednie przechowywanie sprzętu ma ogromny wpływ na jego sprawność. Dlatego też urządzenia te muszą być chowane w suchym miejscu – szczelnym kartonie bądź skrzyni narzędziowej.

Dzięki odpowiedniej dbałości o wiązarki, a także korzystaniu z profesjonalnego serwisu tych narzędzi budowlanych można mieć pewność, że robi się wszystko w celu uniknięcia ich poważnej awarii. Takie działanie przekłada się na wyższą wydajność ekipy budowlanej, a co za tym idzie, brak przesunięcia terminu wykonania etapu prac związanych z realizacją zbrojenia. Z tego powodu w zespole powinno się zawsze wspólnie dbać o wiązarki, ponieważ im dłużej będą one służyć, tym mniejsze straty będzie się notować – a oszczędność zawsze ma znaczenie, nawet w niewielkiej skali.

Dodaj komentarz