Wiązanie zbrojeń ręczne i z użyciem wiązarki — porównanie

Wiązanie zbrojeń ręczne i z użyciem wiązarki — porównanie

Technologia stalowych zbrojeń bez wątpienia stała się jedną z podstaw nowoczesnego budownictwa. Ta powstała już w XIX wieku metoda wzmacniania konstrukcji betonowych za pomocą metalowych prętów w znaczący sposób poprawia wytrzymałości budowli. Tego typu rozwiązanie stosuje się więc przede wszystkim podczas budowy mostów, wiaduktów czy stropów dachowych, a także bloków mieszkalnych i domów. Choć współcześnie w bogatych krajach zachodu i Skandynawii do wykonywania zbrojeń zazwyczaj wykorzystuje się nowoczesne, pozwalające skrócić czas pracy wiązarki to w Polsce urządzenia te są dopiero odkrywane przez wiele firm budowlanych. Jak jednak technologia wypada w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem? Czy wiązarki zbrojeniowe rzeczywiście w znaczący sposób ułatwiają pracę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście.

Tradycja, czyli ręczne wiązanie zbrojeń

Wytwarzanie żelbetonu (bo tak właśnie nazywa się beton wzmocniony zbrojeniem) to technologia ponad stuletnia. Nie dziwi więc fakt, że przez dziesięciolecia zbrojenia wiązało się ręcznie. Do tworzenia tego wytrzymałego elementu konstrukcyjnego wykorzystuje się tzw. drut wiązałkowy, który jest tymczasowym łącznikiem stali zbrojeniowej, z której powstaje swoisty szkielet konstrukcji. W naszym kraju na większości placów budowy wciąż korzysta się z klasycznego, manualnego sposobu wykonywania wzmocnień. Czym charakteryzuje się ta metoda? Przede wszystkim – nie można powiedzieć, że jest to proces skomplikowany i trudny do wykonania. Z pewnością jest to jednak niezwykle czasochłonne i monotonne zajęcie. Do jego wykonania wystarczy nam klucz typu „pazur” lub obcęgi. Ręczne wiązanie zbrojeń polega na:
– odcięciu kawałka drutu wiązałkowego, najlepiej o długości od 20 do 25 cm;
– zagięciu drutu w pół i zwinięciu po przekątnej pod skrzyżowaniem prętów;
– przewleczeniu końca klucza (lub zaciśnięcie obcęgi) przez powstałą z zagięcia pętlę;
– dokręceniu i zaciśnięciu końcówki drutu;
– zgięciu wolnych końców drutu do wnętrza szkieletu.

Niestety, jest to nieefektywny proces wymagający dodatkowego zaangażowania pracowników, które może w znaczący sposób opóźnić powstanie inwestycji.

Wykorzystanie wiązarki zbrojeniowej

Znacznie efektywniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie nowoczesnej technologii. Wiązarki zbrojeniowe to niewielkie i poręczne urządzenia, które można obsługiwać za pomocą zaledwie jednej ręki. Korzystanie z tego rodzaju narzędzia jest przy tym niezwykle intuicyjne – wystarczy nakierować wiązarkę na elementy zbrojenia, które chcemy połączyć, a następnie nacisnąć spust. Proces wykonania pojedynczego wiązania trwa mniej niż sekundę. Drut wiązałkowy nawinięty na specjalną, dedykowaną dla tego urządzenia szpulę jest podawany przez koła zębate, skręcany, a na sam koniec – odcinany. Szacuje się, że jest to metoda nawet do pięciu razy szybsza od ręcznego wiązania zbrojeń. Co więcej, wykorzystanie nowoczesnych narzędzi pozwala także uniknąć kontuzji, które mogą przytrafić się pracownikom podczas manualnego wykonywania wiązań, ze szczególnym uwzględnieniem problemów z nadgarstkiem. Wiązarki doskonale radzą sobie przede wszystkim z wiązaniem dużych powierzchni siatek zbrojeniowych płyt i ścian. Mają duży zakres roboczy, który sprawia, że są one uniwersalne, a ich wykorzystanie pozwala wiązać pręty zbrojeniowe o zróżnicowanej średnicy, nawet te nieco grubsze od standardowych. Ponadto urządzenia te przydają się także podczas innych prac, np. przy montażu rur ogrzewania podłogowego. Pomimo kosztów związanych z zakupem samego sprzętu jak i specjalnego drutu wiązałkowego, ich ekonomiczność nie podlega dyskusji, gdyż wielokrotnie zaoszczędzają to co najdroższe – czas.

Tradycja czy nowoczesność – na co postawić?

Wybór wydaje się oczywisty. Czy ręczne wiązanie zbrojeń ma jakąkolwiek przewagę w zestawieniu z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi? Cóż, z pewnością klasyczna technika wykonywania wiązań przypadnie do gustu osobom, które pragną wykonać pracę przy minimalnych nakładach finansowych. W końcu cena profesjonalnej wiązarki i materiału do niej są zdecydowanie większe niż kwota, którą trzeba zapłacić za obcęgi czy zwykły klucz. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie śpieszą się z wykonaniem prac. Niestety, na większości placów budowy czas ma kluczowe znaczenie, szczególnie dla pracodawców zatrudniających wieloosobowe brygady, starających się skrócić go o każdą niepotrzebną roboczogodzinę. Właśnie dlatego zdecydowanie warto zainwestować w wiązarkę zbrojeniową. To poręczne urządzenie, które pozwoli znacząco przyspieszyć roboty, a ponadto najzwyczajniej w świecie ułatwi pracownikom wykonanie zbrojeń. W ostatecznym rozrachunku wykorzystanie wiązarki jest rozwiązaniem znacznie efektywniejszym niż tradycyjne, ręczne wiązanie.

Dodaj komentarz