Przesunięcia prętów zbrojeniowych podczas wylewania betonu

Przesunięcia prętów zbrojeniowych podczas wylewania betonu

Beton wzmacniany odpowiednim zbrojeniem to klucz każdej solidnej budowli. Umieszczone wewnątrz tego materiału pręty skutecznie podwyższają jego odporność na obciążenia mechaniczne, sprawiając, że będzie służyć przez wiele lat. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że podczas wylewania betonu istnieje spore ryzyko przesunięcia prętów zbrojeniowych. W jaki sposób może do tego dojść, czy można temu zapobiec oraz z jakimi konsekwencjami się to wiąże? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Dlaczego to takie ważne?

Analizując wpływ przesunięcia zbrojenia na budowaną konstrukcję, należy być świadomym, że nawet z pozoru niewielkie przemieszczenie może znacząco wpłynąć na zmianę rozkładu obciążeń w budowli. W ten sposób odbiega się od założeń projektowych, które zakładają również dokładne wyliczenia m.in. sił rozciągających, ściskających czy gnących. Można się łatwo domyślić, jak to może fatalnie wpłynąć na obiekt w przyszłości.

Wcześnie pojawiające się objawy zbyt silnej pracy konstrukcji, takie jak pęknięcia, deformacje czy powstanie ubytków, mogą być oznakami nieprawidłowo ułożonego zbrojenia. Co więcej, pręty, które w wyniku przesunięcia nie zostały całkowicie pokryte betonem, łatwo ulegają korozji. Ma to ogromny wpływ na ich wytrzymałość mechaniczną. Nie trzeba w takim momencie wspominać, że jest to bezpośrednie zagrożenie dla przyszłych użytkowników takich budynków.

Podporą bądź!

Wśród nierzadkich przyczyn przemieszczenia się elementów zbrojenia jest ich niedostateczne zakotwiczenie. Oczywiście wszystko zależy od założeń konstrukcyjnych, jednakże aby zapobiec przesunięciu się prętów, należy je ustabilizować. W tym celu stosuje się tzw. pręty prowadzące. Wszystko po to, aby całą strukturę zbrojenia utrzymać w należytej odległości od szalunku. Oprócz tego, żeby utrzymać pręty w jednym miejscu, można wykorzystać specjalne podpory czy kształtowniki.

Aby skutecznie zapobiegać przesunięciom zbrojenia, należy stawiać na ich bardziej złożone konstrukcje – im ściślej poszczególne moduły są ze sobą połączone, tym lepiej. Pomóc w tym może automat do wiązania zbrojenia, który powinien zniwelować problem luźnych drutów czy niedokładnie wykonanego połączenia. Warto też zwrócić uwagę, że w porównaniu do ręcznego wiązania prętów stosowanie wiązarki pozwala zaoszczędzić masę czasu, dzięki czemu można skupić się na innych, równie istotnych aspektach wykonania zbrojenia.

Byle nie płakać nad rozlanym… betonem

Tak, technika wylewania mieszanki betonowej również ma znaczenie w zapobieganiu przesunięciom prętów zbrojeniowych. Należy przede wszystkim unikać zbyt gwałtownego wylewania betonu, co może wywołać drgania, a co za tym idzie, również przemieszczenia prętów. Aby zapobiec takiemu zjawisku, ekipy budowlane stosują różne rozwiązania, m.in. spowalniacze w podajnikach betonu. W ten sposób masa płynie wolniej, nie uderzając z impetem w przygotowane wcześniej zbrojenie. W przypadku niewielkich zleceń doświadczenie ekipy budowlanej, która w takiej sytuacji więcej pracy wykonuje ręcznie, również jest niezwykle ważne. Dlatego też zaufana ekipa to podstawa!

Zaawansowane rozwiązania

Na to, jak sporym problemem jest zjawisko przesuwania się zbrojeń podczas wylewania betonu, wskazują nowoczesne technologie, coraz częściej stosowane w budownictwie. Mowa o czujnikach tworzących system monitorujący przemieszczenia prętów zbrojeniowych w czasie rzeczywistym. Pozwalają one natychmiast wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości. Dzięki temu można od razu skorygować ustawienie zbrojenia oraz uniknąć tym samym poważnych zmian właściwości konstrukcji.

Zapobieganie przesunięciom prętów zbrojeniowych jest kluczowym działaniem chroniącym konstrukcję przed ich groźnymi konsekwencjami. Ochrona przed tym bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo budowanego obiektu. Dlatego też coraz częściej zwraca się uwagę na konieczność precyzyjnej realizacji projektu budowlanego, według obliczeń inżynierskich zakładających konkretne ułożenie prętów. Każdy świadomy budowlaniec zdaje sobie sprawę z istoty problemu, jakim jest przemieszczanie się zbrojenia oraz zawsze dąży do jego minimalizacji. Stosowanie natomiast odpowiednich metod może w tym skutecznie pomóc.

Dodaj komentarz