Zbrojenia budowlane są bardzo ważnym etapem powstawania wielu konstrukcji. To od nich zależy późniejsza trwałość i solidność budynków. Zazwyczaj wiązania zbrojenia wymagają elementy betonowe, a więc ławy fundamentowe, stropy, nadproża czy schody. W efekcie stworzone na ich bazie zbrojenie będzie wzmacniać beton w optymalny, a także niezbędny sposób w danym elemencie. W dzisiejszym wpisie opowiemy o rodzajach oraz technikach zbrojeń. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Podstawowa klasyfikacja zbrojenia
Zbrojenia budowlane wzmacniają konstrukcję budynku i bez wątpienia są jednym z najważniejszych etapów prac na budowie, których nie można pominąć. Wyróżnia się ich dwa rodzaje: nośne oraz uzupełniające.
Zbrojenie nośne — stanowi podstawowy typ zbrojeń. Wymaga zachowania sporej precyzji podczas projektowania, a także wykonania. Należy uwzględnić w nim wszelkie obciążenia, na które narażona jest konstrukcja.
Zbrojenie uzupełniające — to dodatkowe wzmocnienie montowane bezpośrednio w deskowaniu lub szkielecie zbrojeniowym. Stosuje się je na wypadek, gdyby we wcześniejszych obliczeniach doszło do pomyłki i zbrojenie nośnie nie spełniało określonych norm i standardów.
Wiązanie prętów zbrojeniowych — technika i narzędzia do ich wykonania
Wiązanie zbrojenia polega na umieszczeniu prętów w odpowiednich miejscach oraz na powiązaniu ich za pomocą drutu wiązałkowego. Niegdyś wykonywało się to ręcznie, co pochłaniało wiele czasu i niekorzystnie wpływało na czas realizacji budowy. Dziś jednak szybki splot prętów jest możliwy dzięki nowoczesnym urządzeniom takim jak wiązarki do zbrojeń. Przyspieszają one ten proces nawet 5-krotnie. Wiązanie drutu zbrojeniowego taką maszynką można wykonać jedną ręką — należy jedynie nacisnąć „spust”, aby drut wiązałkowy wystrzelił ze szpuli i połączył się z elementem zbrojenia. Takie narzędzie sprawdza się w przypadku prętów zbrojeniowych o różnej średnicy. Wiązanie zbrojenia może być wykonane też kluczem automatycznym, którego używają zbrojarze. Jest to narzędzie również znacznie usprawniające pracę, a dzięki smukłości oraz długości doskonale docierające w miejsca trudno dostępne. Ciekawostka! Istnieją także wiązania ciesielskie, za pomocą których można połączyć ze sobą drewniane sztalugi i w efekcie stworzyć stabilną konstrukcję tego typu.
Wiązanie zbrojenia kluczem automatycznym
Wiązanie zbrojenia kluczem automatycznym to innowacyjna technologia, która odmienia sposób, w jaki przeprowadzane są wiązania ciesielskie w branży budowlanej. Ta zaawansowana metoda wprowadza rewolucję, umożliwiając precyzyjne i skuteczne połączenia prętów zbrojeniowych w sposób znacznie bardziej efektywny niż tradycyjne metody manualne. Wiązania zbrojenia kluczem automatycznym są szybkie, dokładne i mniej uciążliwe dla pracowników budowlanych. Narzędzie to może działać z dużą prędkością oraz dokładnością, co eliminuje błędy ludzkie i zapewnia jednolite, wytrzymałe sploty prętów. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku projektów budowlanych, gdzie solidność, a ponadto wytrzymałość konstrukcji są kluczowe.
Zbrojenie nadaje elementom betonowym elastyczność, a tym samym zapobiega ich uszkodzeniu. Jego brak mógłby spowodować, że sztywny beton w ławie fundamentowej po prostu by pękał, co poskutkowałoby także wadliwością murów budynku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wiązanie prętów zbrojeniowych. Niegdyś żmudne i czasochłonne, dziś dzięki dostępnym profesjonalnym narzędziom jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem.