Błędy popełnione podczas zbrojenia i ich konsekwencje

Błędy popełnione podczas zbrojenia i ich konsekwencje

Wszystkie konstrukcje muszą opierać się na solidnych fundamentach – powinien o tym wiedzieć każdy budowlaniec. Zarówno w tej części budynku, jak i w stropach czy ścianach zazwyczaj stosuje się tzw. zbrojenia pozwalające na wzmocnienie całej konstrukcji. Przede wszystkim mają one zapobiec oddziaływaniu sił rozciągających na elementy budowlane. Jednakże zbyt często można spotkać się z nieprawidłowo wykonanymi zbrojeniami – i tym właśnie się zajmiemy w dzisiejszym wpisie. Czas omówić najczęściej spotykane błędy podczas wykonywania zbrojenia!

Wiązanie, czyli zacznijmy od podstaw

Aby należycie wykonać zbrojenie, należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe wiązanie prętów. Odpowiednie połączenie ze strzemionami pozwala bowiem na ich równe ułożenie względem siebie. Zbyt luźno wykonane wiązanie spowoduje zmianę kształtu zbrojenia, co w konsekwencji może przyczynić się do zaburzenia własności mechanicznych konstrukcji, a później do pękania fundamentów, ścian czy stropów.

Wiązanie można wykonywać ręcznie, przy użyciu przeznaczonego do tego celu klucza. Rozwiązanie to jednak sprawdza się jedynie przy sporadycznie wykonywanych zbrojeniach bądź do wykorzystywania na niewielką skalę. Ręczne łączenie prętów i strzemion jest bowiem niezwykle czasochłonne, co również może przyczyniać się do niedokładnie wykonanej pracy. Gdy ta się dłuży, łatwiej bowiem o błędy. Z pomocą przychodzi automatyczna wiązarka do zbrojenia pozwalająca na przyspieszenie pracy oraz zwiększenie jakości jej wykonania.

Czy obecność rdzy to poważne zaniedbanie?

W kwestii korozji wszystko zależy od stopnia utlenienia się metalu – jeśli jest to tylko rdzawy nalot, jak najbardziej pręty mogą być zastosowane w zbrojeniu. Co ciekawe, warstewka utlenionego metalu wykazuje wręcz lepszą przyczepność do betonu i innych wylewek, dlatego też wykorzystywanie takich prętów nie jest rozpatrywane jako błąd. Jednakże gdy struktura prętów jest naruszona, a więc korozja postępuje, absolutnie nie można ich stosować. Aby mieć pewność, że pręty nadają się do zbrojenia, zawsze należy ocenić ich stan przed przystąpieniem do procesu wiązania.

Odpowiednie przygotowanie materiału

Sprawdzając pręty, nie można dopuścić do sytuacji, w której są one zabrudzone smarami czy innymi tłustymi substancjami. Oprócz tego również nie mogą być oblodzone, a także ubrudzone błotem. Po prostu muszą być suche i czyste. Ma to zapobiec utracie przyczepności pręta do betonu – im jest mniejsza, tym również obniżona będzie stabilność żelbetu.

Brak pełnej otuliny to brak profesjonalizmu

Otulina wykonanego zbrojenia jest niezwykle ważna, ponieważ zabezpiecza pręty przed dostępem nadmiernej wilgoci i powietrza. Warstwa betonu chroni również zbrojenie przed wysoką temperaturą w czasie pożaru, co pozwala uniknąć naruszenia konstrukcji budynku.

Miejscem, w którym zbyt często dochodzi do odsłonięcia prętów, są stropy. Wynika to z nieprawidłowego ułożenia zbrojenia w stosunku do deskowania. Pręty absolutnie nie powinny się opierać na deskach, bowiem tak zalane betonem będą odsłonięte, nie tylko utrudniając prace wykończeniowe, lecz poważnie wpływając na stabilność konstrukcji.

Unikając wymienionych błędów, jest się w stanie wykonać porządne zbrojenie, które pozwoli na odpowiednie wzmocnienie każdej konstrukcji. Należy więc przygotować te elementy w sposób dokładny i zgodnie ze sztuką budowlaną. Jeśli wykonujemy natomiast zbrojenie pierwszy raz – należy się upewnić, zapytać kogoś doświadczonego i sprawdzić, czy na pewno robimy to dobrze. Na szali bowiem znajduje się bezpieczeństwo przyszłych użytkowników konstruowanej przez nas budowli. A jego zapewnienie powinno być dla każdego budowlańca kluczowe!

Dodaj komentarz