Wybór wiązarki według parametrów

Wybór wiązarki według parametrów

Specjaliści wykonujący różnego rodzaju roboty budowlane szukają zazwyczaj urządzenia pozwalającego na sprawne wykonywanie prostych, lecz powtarzalnych czynności. Do takich zalicza się wiązanie zbrojenia. Wykorzystywanie do tego celu ręcznych narzędzi może mieć sens, gdy zadanie wykonywane jest jednorazowo, przez osobę prywatną, np. w celu zbudowania budynku gospodarczego albo stworzenia tarasu na skarpie. Jednakże profesjonaliści muszą stawiać na rozwiązania automatyczne, po to, by oszczędzać czas i energię. Jak zatem wybrać odpowiednią wiązarkę?

Wiązarka wiązarce nierówna

Zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, warto przeanalizować, na czym powinno się najbardziej skupić. Z tego względu należy zapoznać się z najważniejszymi cechami wiązarek automatycznych. Wbrew pozorom nawet niewielkie różnice potrafią znacząco wpłynąć na tempo, jak i komfort pracy. Dlatego nie zaszkodzi przed zakupem porównać parametry tych urządzeń, dzięki czemu będzie można lepiej zaplanować realizację wszelkich projektów budowlanych.

Szybcy i… wydajni

Tak – możliwość sprawnego wykonania zadań na placu budowy powoduje, że wydajność ekipy wykonawczej wzrasta. W ten sposób o wiele łatwiej zdążyć z terminem oddania zlecenia. Dlatego też prędkość wiązania to jeden z najważniejszych parametrów wiązarek, na które powinno się zwracać uwagę. Pomimo że mowa o ułamkach sekundy, to nawet takie wartości robią różnicę.

To proste jak drut!

Kolejną rzeczą, którą należy zweryfikować, jest możliwość obsługi przez wiązarkę drutu o konkretnej grubości. Każde zbrojenie posiada inne parametry techniczne, wynikające przede wszystkim z różnego charakteru naprężeń, które będą występować w danej konstrukcji. Grubszy drut pozwala na ściślejsze wiązanie. Natomiast w większości zastosowań wystarczające są druty o przekroju 0,8 bądź 1 mm, a spotykane na rynku wiązarki posiadają zazwyczaj możliwość obsługi drutów właśnie w takim zakresie.

Im więcej splotów, tym lepiej?

Następnym parametrem każdej wiązarki do zbrojeń jest ilość splotów przypadających na jeden węzeł. To, ile tych splotów potrzeba, również zależy od charakteru budowanej konstrukcji. Zazwyczaj stawia się na 1 splot, np. w przypadku zastosowania grubszego drutu, jednakże wiele wiązarek umożliwia wykonanie nawet 2 czy 3 splotów. Dlatego też wybór zależy od charakteru najczęściej przeprowadzanych prac. Oczywiście można również zaopatrzyć się w dwa modele, jeśli rodzaje zleceń wymagają różnego podejścia do wiązania zbrojeń.

Akumulator na miarę potrzeb użytkownika

Automatyczna wiązarka do zbrojeń posiada jeszcze jeden istotny element. Niezwykle ważny jest bowiem akumulator urządzenia. Zarówno jego pojemność, jak i czas ładowania mogą okazać się istotne na placu budowy. Jednakże to wykonawca wie najlepiej, czy będzie potrzebował szybkiego naładowania baterii, czy jednak bardziej będzie mu zależeć na większej liczbie splotów wykonanej na jednym ładowaniu.

Jak widać, istnieje sporo parametrów, według których specjaliści budowlani powinni wybierać wiązarki do zbrojeń. Warto przy tym pamiętać, że sprawne wykonywanie tych elementów konstrukcyjnych często przyczynia się do wcześniejszego przejścia do kolejnych etapów zlecenia. A nic tak nie cieszy, jak profesjonalnie i efektywnie wykonana praca.

Dodaj komentarz