Porównanie giętarek elektrycznych i ręcznych

Porównanie giętarek elektrycznych i ręcznych

Każdy doświadczony budowlaniec na pewno zdaje sobie sprawę, że odpowiednie narzędzia są kluczem do efektywnej pracy. Niezależnie od tego, jakiego charakteru ona jest, ważne, aby techniczne przeszkody nie spowalniały naszego działania. Można odnieść się w ten sposób do każdego etapu powstawania jakiegokolwiek budynku. Ważnym elementem wszystkich budowli są zbrojenia. Warto zastanowić się zatem, w jaki rodzaj przyrządów powinno się wyposażyć pracownika budowlanego, który ma zająć się ich przygotowaniem.

Zbrojenia – co to dokładnie jest?

Najpierw jednak należy wiedzieć, czym jest zbrojenie i do czego ma ono służyć. Takim mianem nazywa się elementy, które mają za zadanie ustabilizować beton oraz sprawić, że będzie on cechował się podwyższoną odpornością na siły rozciągające w porównaniu do zwykłego betonu. Zbrojenia mogą mieć postać grubych, stalowych prętów, siatek bądź różnorodnych kształtowników, a sam wzmocniony nimi materiał nazywa się żelbetem bądź żelazobetonem. Co ciekawe, niepoprawną, acz często jeszcze używaną nazwą, jest żelbeton.

Osoby niezwiązane bezpośrednio z budownictwem, ale np. budujące właśnie swój dom, wiedzą, że do wykonania tzw. ławy fundamentowej niezbędną są wspomniane zbrojenia. W większych konstrukcjach jednak można spotkać je również w ścianach czy sufitach – wszystko zależy od poziomu obciążeń, na które są narażone wszystkie wymienione elementy budynku. Jak natomiast wygląda proces samego zbrojenia? Pracownicy budowlani muszą ustawić w odpowiednich odległościach i pod wymaganym kątem pręty, które podczas kolejnego etapu są pokrywane wylewką betonową. Jak jednak sprawić, by omawiane zbrojenia idealnie pasowały nawet do nietypowych kształtów?

Niezbędne giętarki

Aby dostosować zbrojenia do kształtów stawianych fundamentów czy ścian, niezbędne są narzędzia, które to umożliwią. Same zbrojenia bowiem są często grubymi, sztywnymi prętami nie sposób zmienić ich kształtu gołymi rękoma. Zresztą, nawet jeśli istniałaby taka możliwość, byłoby to niezwykle czasochłonne. Dlatego, aby usprawnić pracę każdego zespołu budowlanego, najlepiej postawić na zautomatyzowanie tego procesu poprzez wykorzystywanie specjalistycznych giętarek. Tylko którego rodzaju urządzenie będzie lepszym wyborem – ręczne czy elektryczne?

Rodzaje giętarek

Podstawowymi rodzajami giętarek do różnego rodzaju prętów zbrojeniowych są te podstawowe – ręczne – jak i bardziej zaawansowane, elektryczne. Warto zauważyć, że ręczne narzędzia sprawdzają się przede wszystkim do sporadycznych prac związanych z wykonywaniem zbrojeń np. wyłącznie pod fundamenty. Jest to dobra propozycja dla wykonawców, którzy zajmują się różnorodnymi pracami budowlanymi, a przygotowywanie zbrojeń występuje w ich zleceniach sporadycznie. Z tego względu zakup profesjonalnej giętarki elektrycznej mógłby być niepotrzebnym wydatkiem. Dodatkowo ręczna giętarka jest niewielka, co jest jej niebywałą zaletą – wystarczy ją wrzucić do skrzynki narzędziowej i ruszać na budowę.

Jednakże w przypadku większych firm budowlanych, które często realizują zbrojenia bądź się nawet w nich specjalizują, elektryczna giętarka jest wręcz czymś niezbędnym. Pozwala ona nie tylko na bezwysiłkowe wyginanie nawet stosunkowo grubych prętów – takie urządzenie umożliwia również odkształcanie kilku prętów naraz, co jest w stanie znacznie przyspieszyć wykonanie nawet złożonego zlecenia. Za wadę elektrycznej giętarki można uznać jej gabaryty oraz wagę, aczkolwiek jej transport nie jest problematyczny. Przeniosą ją wspólnie dwie osoby, co nie powinno być żadną przeszkodą. Tym bardziej że większe przedsiębiorstwa często posiadają inny sprzęt budowlany o także sporych gabarytach – jest to więc norma w tej branży.

Giętarka a rodzaje prac

Giętarka elektryczna może okazać się równie niezbędna dla ekip realizujących zlecenia budowy apartamentowców czy dużych budynków mieszkalnych innego charakteru. Także podczas budowania mostów bądź innych, podobnych konstrukcji, takich jak zjazdy czy wiadukty, korzysta się niezwykle często z giętarek. Bez nich wszelkie wielkie budowy nie byłyby ukończone na czas – a jak wiadomo, czas to pieniądz. Z tego też powodu ręczne narzędzie może za bardzo spowalniać realizację dużego zlecenia, co jest zjawiskiem szczególnie niepożądanym.

Będąc właścicielem firmy budowlanej, zwłaszcza tej właśnie wchodzącej na szerszy rynek i z planem szybkiego rozwoju, warto postawić na giętarkę elektryczną. Z takim urządzeniem jest się w stanie znacznie przyspieszyć każdy etap zbrojenia i nie tylko. Można zauważyć, że konieczność wyginania prętów pojawia się także w innych rodzajach zleceń, dlatego wbrew pozorom, może to być maszyna o uniwersalnym przeznaczeniu.

Dodaj komentarz